Kulinarnie - z WiedĽmami. Bo wiedĽmy przecież nie tylko napary magiczne gotuj±!
Blog > Komentarze do wpisu

bułeczki - takie pyszne, osypuj±ce się m±k±, jak ze starej piekarni

S± takie PRAWDZIWE. Mój dziadek takie przynosił z piekarni "od Furtaka" i pachnialo w całej kuchni. Zawsze osypywała się z nich m±ka. Najbardziej pamiętam takie nasi±knięte pomidorem i masłem, zjadane na wakacjach u babci. A tu znalazłam tak podobny przepis, że drugi raz robiłam już z podwójnej porcji! Ze zwykłej m±ki chlebowej, ale pewnie da sie zast±pić innymi, jeszcze nie mieszałam, a myslę o kukurydzianych i grachamkach w ten sam sposob.
Przepis jest prosty tylko trzeba troche czasu zostawic na wyrastanie, wiadomo.

400g maki chlebowej
1,5 łyżeczki soli
( Przesiać razem i zrobić dolek)
120ml ciepłego mleka zmieszać z 15 g swieżych drożdży i łyżeczk± cukru, wlać do dołka w m±ce i poczekać, aż zacznie rosn±ć. Po 15 min dodać 175ml ciepłej wody. Rozrobić ciasto, zacz±ć wyrabiać, jak będzie się bardzo kleiło do rak to dosypać trochę m±ki, ale nie za dużo.Posypać m±ka i przykryć do wyro¶nięcia (ok 1,5h, ma zwiekszyć 2-krotnie swoja objęto¶ć). Po tym czasie wyłożyć na wysypan± m±k± stolnicę i zagniatać 8-10 min (ja mniej, ale i tak jest ok), potem odrywać kawałki (ok 10 bułek powinno wyj¶ć) i formowac małe bułeczki, odstawić na pół godziny do wyr¶nięcia. Zrobić na ¶rodku nożem (wysmarowanym oliw± lub osypanym m±k±, zeby sie nie kleił) wgięcie, tak jakby się dzieliło bułke na połówki. Zostawić do wyro¶nięcia na kolejne 15 minut. Posypać odrobinę m±k± i wstawić do piekarnika (na dno piekarnika dobrze jest dać gliniane naczynie z wod±, będ± wtedy chrupi±ce). Piec 15 min w 230st C, lub do uzyskania złotego koloru.
S± przepyszne, robię je trochę szybciej chyba, ale może nie zwracam tak na czas uwagi, bo w międzyczasie robię dużo innych rzeczy, a one po prostu... gdzie¶ tam sobie rosn± ;-)) Polecam!

bułeczki

bułeczki bułeczki

przepis poleciła Idamar, a wzięła go z z ksiazki "BREAD" Christine Ingram and Jennie Shapter

czwartek, 18 lutego 2010, kakunia.k
bułeczki - takie pyszne, osypuj±ce się m±k±, jak ze starej piekarni ¶niadania bułki drożdże pieczenie

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2010/02/20 17:15:16
hmm będę musiała spróbować.. :)
do góry | szablon popełniła kate_mac
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger... Mikser Kulinarny - blogi kulinarne i wyszukiwarka przepisów Durszlak.pl